Introducing the Incoming Class of 2019 Beavers!

Introducing the Incoming Class of 2019 Beavers!

PASADENA, Calif. (June 26, 2015) - The Caltech Department of Athletics, Physical Education and Recreation is pleased to recognize those members of the incoming Caltech Class of 2019 who have committed to join the Beavers for the 2015-16 academic year.

Check back at GoCaltech.com throughout the summer for schedule releases, detailed recruit releases, Fall season outlooks and more!

 

Follow and show support for your Caltech Beavers on Twitter (@CaltechBeavers), Facebook and YouTube!

                   
                                            
                                                                                                                       

                   Cece Andrews - Women's Tennis                                           Jack Banaszak - Men's Soccer                                  

                                  Orinda, Calif. / Miramonte                                                              Bethesda, Md. / Bethesda-Chevy Chase 

 

 

                  

         David Berger-Maneiro - Men's Swimming & Diving                     Aadyot Bhatnagar - Men's Water Polo

                                 Calabasas, Calif. / Viewpoint                                                               San Jose, Calif. / The Harker School 

 

 

                                                                                                                                

              Urmi Bhaumik - Women's Basketball                                 Stephen Brotz - Men's Basketball

                            Yorba Linda, Calif. / Valencia                                                  Santa Clarita, Calif. / Canyon High School

 

                                   

                       Mark Burleson - Baseball                                           Brent Cahill - Men's Basketball                                       

                Ladera Ranch, Calif. / Tesoro High School                                  Laguna Beach, Calif. / St. Margaret's Episcopal School  

 

                                                                                                                                                                                                               

             Ben Calvin - Men's Track & Field                     Rohan Choudhury - Men's Cross Country, Track & Field 

         Shawnee, Kan. / Shawnee Mission Northwest                                           Cupertino, Calif. / Monta Vista         

                                        

                                                                                                                          

            Elise Cutts - Women's Water Polo                                 Adam Dai - Men's Swimming & Diving

                          Portland, Ore. / Sunset                                                                 Santa Barbara, Calif. / Dos Pueblos

 

 Rohan Doshi - Men's Cross Country, Track & Field                  Elizabeth Eiden - Women's Basketball                    

   West Windsor, N.J. / West Windsor-Plainsboro North                                       White Plains, N.Y. / Holy Child                 

 

          Rafael Fueyo-Gomez - Men's Soccer                                 Shaurya Gilani - Men's Water Polo                                   

       Houston, Texas / St. Thomas' Episcopal School                                          Long Grove, Ill. / Adlai Stevenson                                 

        

            Eshan Govil - Men's Water Polo                                           Nikhil Gupta - Men's Soccer

                Atherton, Calif. / Sacred Heart Prep                                 Herdon, Va. / Thomas Jefferson Science and Technology

 

         Nika Haleftiras - Women's Basketball                   

            San Diego, Calif. / Our Lady of Peace                                                   

 

         Katie Johnston - Women's Water Polo                      Meera Krishnamoorthy - Women's Water Polo        

                     Livermore, Calif. / Livermore                                                            San Jose, Calif. / Lynbrook

 

                                                          

                     Jonah Krop - Baseball                                             Zixiao Li - Men's Tennis

               Santa Monica, Calif. / Santa Monica                                                     Coppell, Texas / Coppell

 

                                                                                                                                    

                       Andre Liu - Men's Tennis                                Dylan Lu - Men's Swimming & Diving                         

                                   Novi, Mich. / Novi                                                             Kingwood, Texas / Kingwood                                   

 

                        

Michelle Marasigan - Women's Cross Country, Track & Field               Connor Moffatt - Baseball  

                            Elk Grove, Ill. / James B. Conant                                              Charleston, W.Va. / George Washington 

 

                   

              Kana Moriyama - Women's Tennis                                      Tristan Née - Men's Soccer

                        Redmond, Wash. / Redmond                                                                         Texas / R.L. Turner

 

 

                                                                                        

               Derik Nguyen - Men's Tennis            Brittany Percin - Women's Swimming & Diving, Water Polo                

                      Anaheim, Calif. / Canyon                                                          Truckee, Calif. / Stanford Online                                              

 

            

            Julia Reisler - Women's Tennis                                    Charles Ross - Men's Water Polo                       

                  Dallas, Texas / Green Hill School                                                      Wexford, Pa. / North Allegheny

 

                                                                  

         Madeline Schemel - Women's Basketball                      Henry Steiner - Men's Swimming & Diving

                         Westport, Conn. / Staples                                                                  Petaluma, Calif. / Casa Grande

 

                                                                                                                                

              Maia Stiber - Women's Fencing                           Madeline Stroder - Women's Basketball                 

                            Kenmore, Wash.                                                      Springfield, Mo. / Greenwood Laboratory School                         

 

                     

 Gemma Takahashi - Women's Swimming & Diving                      Praful Vasireddy - Men's Tennis

                      San Jose, Calif. / Leland                                              Tulsa, Okla. / Oklahoma School of Science and Mathematics    

           

                                                         

          Andrew Wang - Men's Basketball                                    Qi Fan Wang - Men's Fencing

                 Germantown, Md. / Poolesville                                                    Vancouver, British Columbia, Canada

  

                                                                                                                    

             Alex White - Men's Fencing                            Jonathan Willett - Men's Swimming & Diving

                                                                                                                              Edina, Minn. / Edina

 

 

 

*Additional newcomers may be added as they complete their matriculation and financial aid packet.